Sobno cveće

                                          SOBNO  CVEĆE




           Tajna uspešnog gajenja sobnog bilja je u pravilnom izboru vrsta koje će se najbolje prilagoditi uslovima u stanu ili kući.
           Biljkama su potrebni odgovarajuća temperatura, svetlost i vlažnost vazduha, ali kako se te potrebe razlikuju za svaku vrstu, važno je naći pravu meru. Izbor zavisi i od toga koliko ste vešti s biljkama i imate li vremena da im se posvetite. Za ljubitelje cveća koji nemaju mnogo vremena postoji veliki izbor među onim vrstama koje su otpornije i ne zahtevaju previše brige.
          S dolaskom zime sobnom cveću mora da se pruži dodatna nega. Pošto je većina kućnih biljaka iz tropskih krajeva, vole vlažan vazduh i visoku temperaturu, a tokom dana biljkama treba više svetlosti, pa je poželjno da budu blizu prozora, a uveče ih odmaknite kako se noću ne bi smrzle.
         Cveće se ne sme stavljati blizu izvora toplote. Promaja i nagle promene temperature u prostoriji biljkama ne odgovaraju. Ako je vazduh suv u stanovima s centralnim grejanjem, orošavanje posebno prija fikusu bendžaminu, maranti, papratima i drvetu života. Orošavanje ne podnose vrste s dlačicama na lišću, afrička ljubičica ili gloksinija. Biljke koje su u cvetu treba više zalivati, a kaktuse, filodendron, difenbahiju, ehmeju, nidularijum ređe. Vodena palma traži obilno zalivanje cele godine. Voda treba da je odstajala, bez kreča i da je sobne temperature. Optimalna temperatura prostorije je 15–20 stepeni. Biljke koje se zimi odmaraju, kao što su oleander, hibiskus, palma, limun, pomorandža, treba držati u hladnijoj prostoriji, od dva stepena do 10 stepeni.


5 BILJAKA ZAHTEVNIH ZA NEGU


1. Ciklama
Držite je na svetlom mestu u vlažnoj zemlji dok ne počne da raste, a potom je zalivajte tek kada listovi malo klonu, i to tako što ćete biljku držati 10 minuta u posudi punoj vode, pa je ostaviti da se ocedi. Ako je pažljivo negujete, ulepšaće vam cvetovima zimske dane. Ciklamama pogoduje svetlo mesto i temperatura od 13 do 18 stepeni. Prihranjuje se na tri nedelje.


2. Orhideje
Ako su leto provele na otvorenom, vreme je da ih unesete u kuću. Držite biljku na tanjiru s vlažnim kamenčićima, pazite da zemlja u saksiji uvek bude jedva vlažna. Da bi lepo cvetala, treba joj dosta svetlosti, ali nikako direktno sunce. Prihranjuje se jednom mesečno sredstvom za cvetnice.
Резултат слика за orhideja

3. Afrička ljubičica
Jedna od najomiljenijih kućnih biljaka. Cveta gotovo čitave godine, a poznato je oko 4.000 vrsta. Potiče iz planine Usambara u Tanzaniji, a otkrio ju je oko 1890. Volter fon Sent Pol, po kome i nosi naziv. Pronašao ju je prilikom izleta sa svojom budućom ženom, pa možda zato simbolizuje ljubav i vernost. Uspeva i na tamnijim mestima u sobi, dobro podnosi promenu temperature i lako se neguje. Treba je obilno zalivati, najbolje u podmetač.



  4. Anturijum
Potrebno joj je dosta svetlosti, toplote i vlage i uvek je treba štititi od direktnog sunca. Temperatura prostorije u kojoj držite anturijum ne sme biti manja od 15 stepeni. Redovno brišite lišće od prašine vlažnom krpom i nikada nemojte koristiti mleko ili pivo niti druga veštačka sredstva za sjaj listova. I sada možete da je razmnožite deljenjem busena u dve saksije.
Резултат слика за anturijum


5. Ehmeja
Voli svakodnevno prskanje, a jednom nedeljno je zalijte odstajalom vodom u rozetu listova. Zimi može da trpi temperaturu oko 18 stepeni, a najbolje se oseća na plus 30. Lisna rozeta uvek mora da bude puna vode. Ehmeje vole visoke temperature, ali ne i direktno sunce, pa je u popodnevnim satima zaštitite ako stoji na osunčanom prozoru. Zimi je ne zalivajte niti je prihranjujte previše.
Резултат слика за ehmeja



5 BILJAKA KOJE SE LAKO GAJE



1. Sanseverija
Sobni cvet poseban po svojim mesnatim, uspravnim, dugačkim listovima, koji se, zavisno od vrste, razlikuju po šarama i bojama. Održavanje nije zahtevno. Može da izdrži i izložena suncu, ali i u senci. Ne voli veliku vlagu u vazduhu, pa može da stoji i blizu radijatora.

FOTO:
2. Dracena
Biljka mekih i povijenih zelenih ili crvenkastih listova može da poraste od jednog do tri metra. Raste prilično sporo, ali je dugovečna. Najbolje je da se postavi u svetlu prostoriju, dalje od direktnog sunca. Idealna temperatura za rast je od 17 do 27 stepeni, a tokom zime može da bude malo niža. Zimi zalivanje treba smanjiti.
Резултат слика за dracena

3. Fikus
Biljka koja je prepoznatljiva po svojim velikim zelenim listovima. Kod fikusa su bitne dve stvari za održavanje – osigurati dovoljnu toplotu i vlagu. Fikus voli polusenu. Kada jednom odaberete mesto, nemojte da ga selite jer to ne voli. Prilikom odabira mesta izbegavajte blizinu ulaznih vrata, radijatora i klima-uređaja.
Резултат слика за fikus














4. Filodendron



Jedna od najotpornijih sobnih vrsta. Listovi krupnolisnog filodendrona dostižu i više od metra u prečniku, tamnozeleni su, s izrazitim otvorima, i izvanredno se uklapaju u svaki enterijer. Filodendron potiče iz tropskih predela, gde raste u prirodi. U sobnim uslovima nije izbirljiv. Dovoljno je ako mu obezbedimo toplotu iznad 15 stepeni i dovoljno vlage. Treba da se prihranjuje jer zbog obilne mase zahteva dosta hrane. Jednom nedeljno treba listove obrisati od prašine sunđerom natopljenim u mlakoj vodi.
5. Juka
Juka voli vrlo svetla mesta, a ne smeta joj ni kada je izložena suncu. Neke vrste čak prezime i napolju. Podnosi suv vazduh, topla i prohladna mesta, a najbolje napreduje na umerenoj temperaturi od 10 do 18 stepeni. U novije vreme pojavile su se vrste s dekorativnim oblicima i bojama listova, ali im je otpornost zajednička karakteristika s izvornim „drvetom života“.
Резултат слика за juka


Preuredio i obradio: Nikola Jovičić
mejl: jovicic.nikola84@gmail.com


Коментари

Популарни постови са овог блога

Saveti za baštovane početnike